[wpseo_breadcrumb]
Nowe terminy przedawnienia
Od dnia 9 lipca 2018 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące jednej z podstawowych instytucji prawa cywilnego, jaką jest przedawnienie. Najistotniejsza zmiana dotyczy skrócenia ogólnego terminu przedawnienia roszczeń z 10 do 6 lat (art. 118 kodeksu cywilnego). Również termin przedawnienia wynoszący 6 lat został przewidziany dla roszczeń stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu (organu) lub ugodą. Jeżeli jednak tak stwierdzone roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości, to roszczenie takie w dalszym ciągu przedawnia się z upływem trzech lat (art. 125 § 1 kodeksu cywilnego).
Zasadnicza zmiana dotyczy również wprowadzonej zmiany sposobu liczenia terminu przedawnienia. Otóż obecnie koniec terminu przypadać będzie na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż 2 lata.
Zauważyć należy, że bez zmian pozostają terminy przedawnienia roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, i termin ten wynosi 3 lata. Koniec terminu przedawnienia, przypadać będzie natomiast również na koniec roku kalendarzowego.
Ustawa wprowadza również obowiązek, zgodnie z którym sądy rozpoznające sprawy, w których występuje konsument, obowiązane są do uwzględnienia przedawnienia z urzędu.
Ważne jest również to, że nowe terminy przedawnienia co do zasady dotyczą także roszczeń powstałych przed wejściem w życie ww. ustawy, lecz jeszcze nieprzedawnionych. Jeżeli jednak w przypadku zastosowania nowych przepisów termin przedawnienia jest krótszy niż według przepisów dotychczasowych, to bieg przedawnienia rozpoczyna się z dniem wejścia w życie nowej ustawy. Jeżeli jednak przedawnienie, którego bieg rozpoczął się przed dniem wejścia w życie nowej ustawy nastąpiłoby przy uwzględnieniu dotychczasowego terminu przedawnienia wcześniej, to wówczas przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu (art. 5 ustawy wprowadzającej zmiany do kodeksu cywilnego).
Julian Smoter
13.09.2018