Postępowanie w sprawach własności intelektualnej.
Nowelizacja postępowania cywilnego w sprawach dotyczących ochrony praw autorskich i nie tylko.
Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany… Kurz po zmianach kodeksu postępowania cywilnego jeszcze nie zdążył dobrze opaść, a ustawodawca serwuje nam kolejną nowelizację – ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy ? Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Tym razem dotyczącą postępowań w sprawach o ochronę praw autorskich i pokrewnych, o ochronę praw własności przemysłowej oraz o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji, ochronę dóbr osobistych w zakresie, w jakim dotyczą one wykorzystania dobra osobistego w celu indywidualizacji, reklamy lub promocji przedsiębiorcy, towarów lub usług, o ochronę dóbr osobistych w związku z działalnością naukową lub wynalazczą oraz o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych.
Ustawa przewiduje między innymi:
1) w postępowaniach w sprawach własności intelektualnej, w sprawach w których wartość przedmiotu sporu przekracza dwadzieścia tysięcy złotych, obowiązuje zastępstwo stron przez adwokatów, radców prawnych lub rzeczników patentowych. Na wniosek strony lub z urzędu sąd może zwolnić stronę z obowiązkowego zastępstwa przez profesjonalnego pełnomocnika, w przypadku spraw o niższym stopniu zawiłości sprawy.
2) zakres działania rzeczników patentowych jako profesjonalnych pełnomocników w postępowaniach cywilnych zostanie rozszerzony we wszystkich sprawach własności intelektualnej, a nie jak dotychczas jedynie w sprawach własności przemysłowej,
3) przepisy szczególne dotyczące zabezpieczenia środka dowodowego,
4) w sprawie o naruszenie prawa własności intelektualnej powód, który uprawdopodobnił roszczenie, może żądać, aby pozwany wyjawił lub wydał środek dowodowy, którym dysponuje, w szczególności dokumenty bankowe, finansowe lub handlowe, służące ujawnieniu i udowodnieniu faktów,
5) sąd może przed wszczęciem postępowania w sprawie o naruszenie lub w jego toku aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji wezwać naruszającego do udzielenia informacji o pochodzeniu i sieciach dystrybucji towarów lub usług, jeżeli jest to niezbędne dla dochodzenia roszczenia – na wniosek uprawnionego, jeżeli wykaże on w sposób wiarygodny okoliczności wskazujące na naruszenie.
Co raz większa specjalizacja wymaga nowych rozwiązań, które pozwolą skutecznie chronić prawo własności intelektualnej. Czy w tym przypadku tak będzie? Czas pokaże…